Strona główna | Laboratoria Zespołu Napędu Elektrycznego, Mechatroniki i Automatyki Przemysłowej | Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi
 

Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi

Bud.  A5, sala  204,   tel.  71 320 37 46

Kierownik:   ,   tel.  71 320 32 53

 

Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi powstało w 2010 roku na podstawie porozumienia pomiędzy Politechniką Wrocławską a firmą OMRON Electronics sp. z o.o. W ramach współpracy obu firm, laboratorium zostało wyposażone w najnowszy sprzęt z branży automatyki przemysłowej, produkowany przez firmę OMRON w ostatnim czasie. Głównym celem współpracy było utworzenie branżowego centrum szkoleniowego dla specjalistów automatyków oraz podniesienie jakości kształcenia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, w szczególności na kierunku Automatyka i Robotyka

 

 

 


Wyposażenie laboratorium

W laboratorium znajduje się 6 niezależnych stanowisk szkoleniowo-badawczych, wyposażonych w nowoczesne urządzenia automatyki przemysłowej. Podstawowym wyposażeniem każdego stanowiska są sterowniki programowalne typu CJ1M CPU-12-ETN. Sterowniki te charakteryzują się modułową konstrukcją, która zapewnia elastyczną konfigurację sprzętową, w zależności od stawianych wymagań funkcjonalnych. Wszystkie sterowniki posiadają odpowiednie moduły wejść-wyjść cyfrowych oraz analogowych, do których można dołączyć zewnętrzne czujniki i urządzenia wykonawcze. Oprócz tego, na każdym stanowisku znajdują się najnowsze sterowniki maszynowe serii NJ-301 o strukturze rozproszonej, do których za pomocą sieci EtherCAT podłączone są rozproszone stacje I/O typu NX-ECC201.

Każde stanowisko laboratoryjne wyposażone jest dodatkowo w specjalne symulatory i modele dydaktyczne, które pozwalają na zamodelowanie działania różnych urządzeń oraz procesów przemysłowych, oddając ich realistyczny charakter. Dzięki temu możliwa jest nauka programowania rzeczywistych systemów automatyki przemysłowej oraz przetestowanie poprawności działania aplikacji w stanach awaryjnych.

 

 

 

Wszystkie sterowniki PLC wyposażone zostały w moduły komunikacyjne, które pozwalają na wymianę danych z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, do których można zaliczyć znajdujące się na wyposażeniu laboratorium stacje rozproszonych wejść-wyjść. Elastyczna budowa stanowisk laboratoryjnych umożliwia realizację rozmaitych konfiguracji połączeń sieciowych, pozwalając na zamodelowanie rozproszonych systemów sterowania, wykorzystujących najpopularniejsze standardy sieci przemysłowych, takie jak: PROFIBUS DP, DeviceNET, EtherNet/IP oraz EtherCAT.

Na wszystkich stanowiskach szkoleniowych znajdują się ponadto panele operatorskie typu NS5 i NS8, wyposażone w kolorowe ekrany dotykowe. Panele te reprezentują grupę urządzeń klasy HMI (ang. Human - Machine Interface) i przeznaczone są do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika i wizualizacji procesów przemysłowych.

Integralną częścią każdego stanowiska laboratoryjnego jest komputer PC z zainstalowanym pakietem oprogramowania inżynierskiego, który służy m.in. do: programowania, testowania, konfiguracji oraz diagnostyki podłączonych sterowników PLC. Ponadto, na każdym komputerze został zainstalowany program CX-Supervisor, który reprezentuje grupę programów typu SCADA (ang. Supervisory Control and Data Acquisition) i służy do projektowania i obsługi nadrzędnych systemów sterowania i wizualizacji za pomocą komputera.

Od niedawna, laboratorium wyposażone zostało w najnowsze systemy inspekcyjne i identyfikacyjne. Należą do nich: zaawansowany system wizyjny typu Xpectia FH, w zestawie z dwiema kamerami oraz 6 autonomicznych czujników wizyjnych typu FQ2 z odpowiednim oprogramowaniem narzędziowym.Szkolenia

Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi jest autoryzowanym partnerem firmy Omron Electronics sp. z o.o. w zakresie prowadzenia szkoleń i zajęć dydaktycznych, obejmujących zagadnienia: obsługi, programowania i użytkowania sterowników PLC oraz terminali operatorskich HMI firmy OMRON. Laboratorium uzyskało autoryzację do prowadzenia szkoleń i wydawania certyfikatów ukończenia kursów:

 

  • S1 - Obsługa i Programowanie Sterowników PLC (poziom podstawowy)
  • S2 - Obsługa i Programowanie Sterowników PLC (poziom zaawansowany)
  • S3 - Obsługa i Programowanie Terminali HMI
  • S4 - Przemysłowe Sieci Komunikacyjne
  • S7 - Wizualizacja Procesów Przemysłowych w oparciu o oprogramowanie CX-Supervisor

 

Dokumentem potwierdzającym powyższe uprawnienia jest Certyfikat Autoryzacyjny "Solution Partner", obowiązujący od 01.10.2010r.

 


Dydaktyka

W laboratorium odbywają się następujące zajęcia dydaktyczne:

  • Automatyzacja Procesów Produkcyjnych - zagadnienia wybrane (ETK II st.)
  • Rozproszone Systemy Automatyki (AiR I st.)
  • Sterowniki Programowalne w Automatyce Przemysłowej (AiR II st.)
  • Programowanie Systemów Rozproszonych na bazie PLC (MTR I st.)

 

Materiały do pobrania

  
 
 do góry drukuj poleć stronę kontakt na skróty